هوش‌سامان، کسب‌و‌کار هوشمند
اطلاعات تماس
کامرانیه، مریم، پلاک 1 ۰۲۱-۲۲۲۰۹۸۱۱ (داخلی ۸۴۳۰) [email protected] ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از 09:00 تا 18:00

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه هوش سامان می باشد

بازخوانی اسناد و مدارک

فناوری نویسه‌خوان نوری

با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده در دنیای تکنولوژی، شاهد حذف مدارک کاغذی و تبدیل متن و تصویر موجود در آن‌ها به داده دیجیتالی هستیم. در این زمینه به منظور کاهش خطاهای انسانی و اتلاف وقت از فناوری‌های هوشمندی مانند نویسه‌خوان نوری (OCR) استفاده می‌شود. این فناوری مانند بسیاری از سامانه‌های هوشمند دیگر از پردازش تصویر و شناسایی الگو به عنوان دو مبحث اصلی استفاده می‌کند.

پردازش متن و تصویر

به منظور تبدیل اسناد و مدارک فیزیکی به داده‌های متنی قابل پردازش، ابتدا سند مورد نظر مانند کارت ملی، کارت بانکی یا گواهینامه در تصویر شناسایی می‌شود. سپس فناوری OCR به تشخیص و استخراج لوگو و فیلدهای متنی موجود روی سند می‌پردازد. در انتها با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق و زبان ماشین، حروف و اعداد استخراج شده از تصویر، پردازش شده و جهت ذخیره‌سازی به بانک اطلاعات منتقل می‌شود.

چالش‌ها و مزایا

از جمله چالش‌های موجود در مسیر پردازش اسناد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: میزان نور در عکس و کیفیت نورپردازی، جهت و عدم تقارن تصویر، تنوع فونت، قالب و طرح اسناد فیزیکی. در مقابل مزایای قابل توجه استفاده از فناوری OCR در روند استخراج اطلاعات عبارتند از: دسترسی و کاربرد آسان، تسریع در دریافت اطلاعات و خدمات رسانی، صرفه‌جویی در وقت و هزینه و حذف هرگونه خطای انسانی.

کاربردها

مهمترین کاربردهای فناوری OCR استخراج اطلاعات از مدارک شناسایی مانند کارت ملی، کارت بانکی، گواهینامه و گذرنامه جهت احراز و ثبت هویت افراد است. تشخیص تصویر و پردازش فیلدهای اطلاعاتی مانند نام و شماره ملی در کارت ملی جهت امور امنیتی و هویتی، شماره گذرنامه، جنسیت و ملیت در فرودگاه‌ها، اطلاعات گواهینامه و کارت ماشین در ادارات راهنمایی و رانندگی، شماره کارت بانکی، شماره حساب، شماره شبا، تاریخ انقضا و CVV2 در امور بانکی و اسکن بارکدها در فروشگاه‌ها از متداول‌ترین و پرکاربردترین زمینه‌های فعالیت OCR است.