هوش‌سامان، کسب‌و‌کار هوشمند
اطلاعات تماس
کامرانیه، مریم، پلاک 1 ۰۲۱-۲۲۲۰۹۸۱۱ (داخلی ۸۴۳۰) [email protected] ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از 09:00 تا 18:00

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه هوش سامان می باشد

پلاک‌خوان خودرو

پلاک‌خوان

در دنیای مدرن امروزی انواع سامانه‌­های هوشمند و قدرتمند برای ارتقای سطح کیفیت و امنیت حمل‌ونقل به وجود آمده است. در این راستا سامانه تشخیص خودکار پلاک خودرو (Automatic License Plate Recognition) طراحی شده است تا به شناسایی و تشخیص پلاک خودرو در تصاویر و فیلم‌های دریافتی از دوربین‌های ترافیکی بپردازد.

شناسایی پلاک

سامانه ALPR پس از دریافت تصاویر ارسالی از دوربین‌ها و با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پردازش تصویر، به شناسایی و مکان‌یابی یک پلاک در تصویر می‌پردازد. این بخش اولین و مهمترین مرحله از فرآیند پلاک‌خوانی را تشکیل می‌دهد. در ادامه کاراکترهای موجود در پلاک شامل حروف و اعداد تفکیک می‌شود.

تشخیص پلاک

فناوری نویسه‌خوان نوری (Optical Character Reader) به پردازش اطلاعات استخراج شده از تصویر پلاک می‌پردازد. OCR اعداد و حروف موجود در پلاک را شناسایی می‌کند و جهت ذخیره‌سازی در اختیار بانک اطلاعاتی قرار می‌دهد. از این بانک اطلاعاتی جهت تشخیص و تطبیق پلاک خودروها در انواع کاربردها استفاده می‌شود.

چالش‌ها

سامانه ALPR در فرآیند خواندن پلاک با چالش‌ها و پیچیدگی های زیادی روبه‌رو است که مهمترین آنها به شرح زیر است: ابعاد متفاوت پلاک‌ در تصویر، مکان قرارگیری پلاک، زاویه پلاک با دوربین، رنگ پس‌زمینه، وجود مانع روی پلاک، وجود پیچ روی پلاک، مخدوش بودن پلاک، کیفیت پایین تصویر ثبت شده، نبود نور کافی، شرایط جوی نامناسب و عدم توانایی در تشخیص حروف و کلمات شبیه هم.

نوع و رنگ خودرو

در حال حاضر، اغلب سامانه‌های نظارتی و امنیتی با استفاده از پلاک اقدام به شناسایی خودرو می‌کنند. در شرایطی که امکان تشخیص پلاک توسط دوربین وجود نداشته باشد (مثلا فقدان پلاک یا مخدوش بودن آن)، می‌توان با استفاده از سیستم Vehicle Make Model Recognition و با توجه به نشانه‌های بصری موجود در تصویر، مدل و رنگ خودرو را تشخیص داد.

کاربردها

از کاربردهای فناوری پلاک‌خوان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کنترل ترافیک جاده‌ها، پرداخت الکترونیکی عوارض جاده‌ای، اندازه‌گیری سرعت میانگین خودروها، تشخیص تخلفات، شناسایی وسایل نقلیه به سرقت رفته، ردیابی خودروها، تامین امنیت و کنترل تردد به مکان‌های با دسترسی محدود.